Baza danych z informacjami o substancjach potencjalnie niebezpiecznych w produktach (SCIP)

Baza danych z informacjami o substancjach potencjalnie niebezpiecznych w produktach (SCIP)

Zgodnie z dyrektywą ramową Unii Europejskiej w sprawie odpadów od 5 stycznia 2021 r. wszystkie produkty zawierające substancje niebezpieczne należy zgłaszać do bazy danych Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Baza danych nosi nazwę SCIP (substancje potencjalnie niebezpieczne w produktach).

Wymóg zgłaszania dotyczy tylko produktów zawierających >0,1% w/w (wagowo) substancji stanowiących bardzo zagrożenie (SVHC) z listy kandydackiej REACH (rejestracja, ocena, autoryzacja i ograniczanie chemikaliów).

Powinno być możliwe powiązanie tych podzespołów z produktem, tak aby władze lub klienci końcowi mogli sprawdzić, które podzespoły zawierają niebezpieczne substancje.

Celem tego programu jest promowanie zastępowania substancji niebezpiecznych poprzez zapewnienie informacji o składzie produktów i zapewnienie klientom możliwości podejmowania świadomych wyborów przy zakupie produktów, jak również zapewnienie, że substancje te nie są obecne w produktach poddawanych recyklingowi. 

Wszyscy importerzy, producenci i dystrybutorzy powinni zgłaszać do bazy danych SCIP produkty dostarczane do UE, zawierające SVHC. Więcej informacji można znaleźć na stronie Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), klikając poniższe łącze

 

Scania CV będzie używać nowego portalu opartego na kodzie VIN do przesyłania identyfikatora SCIP dla każdego pojazdu. 

 

Dystrybutorzy jako osobne podmioty łańcucha dostaw również powinni zgłaszać zawartość SVHC w produktach.

W przypadku części zawierających SVHC instalowanych w pojeździe po zakończeniu montażu fabrycznego, podmiot wprowadzający pojazd na rynek powinien złożyć osobne zgłoszenie dotyczące pojazdu. Zależnie od umowy handlowej powinien to zrobić producent nadwozia, dealer lub dystrybutor.