Nowości
2024.10
EC WVTA –UMOWA O WIELOETAPOWEJ WSPÓŁPRACY
Umowa o wieloetapowej współpracy (MSCA) między dwoma producentami – firmą Scania i producentem nadwozi – musi spełniać europejskie przepisy dotyczące homologacji typu pojazdu określone w dyrektywie 2007/46/WE i rozporządzeniu (UE) 2018/858.
Przepisy te nakładają na producentów zaangażowanych w wieloetapową produkcję pojazdów obowiązek współpracy w celu zapewnienia, że gotowy pojazd spełnia wszystkie wymagania techniczne i prawne. Każdy producent odpowiada za swoją część procesu homologacji, zapewniając, że wszystkie systemy, komponenty i zespoły spełniają normy. MSCA ułatwia wymianę dokumentów i informacji w celu uzyskania pełnej homologacji pojazdu.
Po podpisaniu umowy przez obie strony, producent zabudów uzyskuje dostęp do homologacji typu pojazdu WE (WVTA) i powiązanych certyfikatów, które są dostępne w portalu Scania Truck Bodybuilder.
Dystrybutor pojazdów Scania w kraju producenta zabudów ocenia i decyduje, czy ów producent kwalifikuje się do podpisania umowy MSCA ze Scania CV AB. Ocena ta powinna zawierać między innymi aktualne oświadczenie o wypełnianiu normam zgodności produkcji (COP).
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lokalnym dystrybutorem Scania. Dane kontaktowe znajdziesz w sekcji Pomoc w portalu dla producentów zabudów.
2023.09
WYMOGI DOTYCZĄCE CYBERBEZPIECZEŃSTWA I AKTUALIZACJI OPROGRAMOWANIA POJAZDU
Terminy, od których w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa (UN ECE R155) i aktualizacji oprogramowania pojazdów (UN ECE R156):
1. Cyberbezpieczeństwo (UN ECE R155):
a. Obowiązkowe dla wszystkich nowych typów pojazdów od lipca 2022.
b. Obowiązkowe dla wszystkich pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy od lipca 2024.
2. Aktualizacje oprogramowania pojazdów (UN ECE R156):
a. Obowiązkowe dla wszystkich nowych typów pojazdów od lipca 2024.
b. Zgodność z normami dotyczącymi aktualizacji oprogramowania pojazdu (UN ECE R156) obowiązuje wszystkie nowe typy pojazdów od lipca 2022 r. oraz wszystkie pojazdy rejestrowane po raz pierwszy od lipca 2024 r.
Te dwa rozporządzenia ustanawiają nowe wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa i aktualizacji oprogramowania pojazdów. Producenci pojazdów i zabudów muszą dysponować certyfikatami CSMS (system zarządzania bezpieczeństwem cybernetycznym) i SUMS (system zarządzania aktualizacjami oprogramowania) jako podstawą do homologacji typu. Muszą przedstawić te certyfikaty organowi udzielającemu homologacji lub upoważnionej do tego jednostce.
Należy pamiętać, że na zgodność z podstawowymi wymaganiami wspomnianych przepisów może mieć wpływ między innymi użycie jednostek sterujących, pilotów radiowych, aplikacji lub aktualizacji oprogramowania przeznaczonych dla danej zabudowy.
Procedura
W ramach wielostopniowej homologacji typu we Wspólnocie Europejskiej każdy producent zabudowy jest odpowiedzialny za uzyskanie homologacji i zapewnienie zgodności wszystkich układów, komponentów lub podzespołów, które wytwarza albo dodaje na wcześniejszym etapie produkcji. Musi ustalić, czy zabudowa lub jej elementy podlegają przepisom o homologacji.
Jeżeli zabudowa lub jej komponenty podlegają tym przepisom, na producencie zabudowy spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie odpowiednich homologacji. Ponadto podczas zabudowy konieczne jest określenie zagrożenia, w tym możliwości cyberataku, poprzez kompleksową ocenę ryzyka. W przypadku takiego zagrożenia należy uwzględnić jego potencjalny wpływ na pojazd i bezpieczeństwo jego działania oraz podjąć środki prowadzące do zmniejszenia ryzyka.
W razie wątpliwości producenci zabudów mogą skontaktować się z lokalnym przedstawicielstwem Scania, aby uzyskać pomoc.
2022.11
ELEKTRYCZNA PRZYSTAWKA ODBIORU MOCY W POJAZDACH ELEKTRYCZNYCH
Podczas korzystania z elektrycznej przystawki odbioru mocy (PTO EL) ważne jest, aby parametry instalacji mieściły się w określonych wartościach granicznych przed uruchomieniem. To ważne, aby uniknąć uszkodzenia układu o napięciu klasy B i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie przystawki. Gwarancja Scania nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przyłączeniem komponentów o parametrach niezgodnych z zalecanymi.
Wartości wymagane w każdym punkcie pomiarowym są opisane szczegółowo w dokumencie „Praca z elektryczną przystawką odbioru mocy (PTO EL)”
Producent nadwozia jest odpowiedzialny za wykonanie pomiarów przed uruchomieniem. Ważne jest, aby producent zabudowy udokumentował wartości uzyskane dla każdego pojazdu i przechowywał je przez okres do 8 lat, aby mogły być ujawnione na żądanie po oddaniu pojazdu do użytku klientowi. Celem ułatwienia komunikacji, dane mogą być przechowywane w systemie SPII (Scania Product Individual Information). Aby dowiedzieć się więcej skontaktuj się z przedstawicielem Scania.
2022.10
ELEKTROMECHANICZNA PRZYSTAWKA ODBIORU MOCY SCANIA
Obrotowy kołnierz przystawki (PTO EM) do pojazdów zelektryfikowanych jest dostępny poprzez zwykłe zlecenie na dostawę części. Przystawka EM PTO jest dostarczana przez sieć Scania i można ją zamówić w każdym oddziale Scania.
Zestaw składa się z maszyny elektrycznej ze złączem do pompy, falownikiem, pompą chłodzenia oraz wiązkami przewodów niskiego (VCA) i wysokiego (VCB) napięcia Zespół jest wstępnie zmontowany, co ułatwia dopasowanie go do zabudowy.
Zestaw zawiera instrukcję obejmująca montaż, wymiary i zalecane położenie w pojeździe, a także wykresy mocy. Zawarto w niej również informacje o różnorodnej konfiguracji interfejsu (BICT) dostosowanej do osprzętu hydraulicznego.
2022.09
Zmiana zasad bezpieczeństwa
W związku ze zmianą zasad bezpieczeństwa firmy Scania, instrukcje dla producentów zabudów i rysunki 3D będą dostępne po zalogowaniu.
Musisz być zalogowany jako producent zabudów pojazdów ciężarowych, aby uzyskać dostęp do zakładki z instrukcjami i rysunkami 3D w portalu dla producentów zabudów.
Każdy dystrybutor musi upewnić się, że producenci zabudów na jego rynku mają prawidłowe konta w IGA.
IGA wymaga, aby użytkownik był zalogowany jako niezależny lub własny producent zabudów do pojazdów ciężarowych.
Ważne jest, aby przy tworzeniu konta XDS podać numer telefonu komórkowego i adres email, celem zamówienia rysunku 3D, a także podpisać umowę o zachowaniu poufności Scania Digitally 3D
2022.06
ELEKTRYCZNA PRZYSTAWKA ODBIORU MOCY W POJAZDACH ELEKTRYCZNYCH
Podczas korzystania z elektrycznej przystawki odbioru mocy (PTO EL) ważne jest, aby parametry instalacji mieściły się w określonych wartościach granicznych przed uruchomieniem. Pozwala to uniknąć uszkodzenia układu elektrycznego o napięciu klasy B oraz pogorszenia działania elektrycznej przystawki.
Pomocą dla producentów zabudów, którzy będą instalować urządzenia zasilane przystawką odbioru mocy EL jest dokument „Pomiary na przystawce elektrycznej EL podczas rozruchu”
https://til.scania.com/d/bwm/22:10-843?lang=en-GB
Zakres wartości dla każdego punktu pomiarowego jest podany szczegółowo w dokumencie “Praca przy elektrycznej przystawce odbioru mocy (PTO EL)”. https://til.scania.com/d/bwm/22:10-834?lang=en-GB
Pomiary dotyczą tylko wartości, na które wpływa działanie elementów zabudowy połączonych z przystawką EL. Wyposażenie zabudowy musi spełniać wszystkie wymagania określone w „Pracy z przystawką elektryczną (PTO EL)”
Ten nowy dokument powinien być wykorzystywany rutynowo jako instrukcja i może być włączony do własnych instrukcji producenta dotyczących uruchamiania zabudowy.
Scania może poprosić o wartości pomiarów po oddaniu pojazdu do eksploatacji klientowi końcowemu, dlatego ważne jest, aby producenci zabudów dokumentowali te wartości i przechowywali je przez okres do 8 lat.
Sprawdź również dokument “Praca przy akumulatorowym pojeździe elektrycznym”; https://til.scania.com/w/067497